Apple duyurdu: iPhone’ları gözle kontrol etme özelliği geliyor

Akıllı telefonunuzu gözlerinizle kontrol etme fikri, bilim kurgu filmlerindeki teknolojiye benzeyebilir. Ancak dünya çapında milyonlarca iPhone kullanıcısı için bu mümkün olacak.

Apple, hem iPhone’da hem de iPad’de göz izlemeyi etkinleştirdiğini doğruladı. Yapay zekayı (AI) kullanan araç, kullanıcıların Apple cihazlarında yalnızca gözlerini kullanarak gezinmelerine olanak tanıyacak.

Yapılan açıklamada, “Göz Takibi, saniyeler içinde kurulum ve kalibrasyon yapmak için ön kamerayı kullanıyor ve cihazdaki makine öğrenimi sayesinde, bu özelliği ayarlamak ve kontrol etmek için kullanılan tüm veriler cihazda güvenli bir şekilde saklanıyor ve Apple ile paylaşılmıyor.” denildi.

Göz Takibi, iPadOS ve iOS uygulamalarında çalışır ve herhangi bir ek donanım veya aksesuar gerektirmez. Kullanıcılar bir kez kurulduktan sonra bir uygulamanın öğeleri arasında gezinebilir ve her bir öğeyi etkinleştirebilir; fiziksel tuşlar, kaydırmalar ve diğer hareketler gibi ek işlevlere yalnızca gözleriyle erişebilir.

Yeni özellik bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak, ancak X’te (eski adıyla Twitter) şimdiden büyük ilgi topladı.

Bir kullanıcı, “Bu, engelli insanlar için harika bir haber, ancak geri kalanlar için halihazırda olduğumuzdan daha tembelleşmek anlamına geliyor” diye tweet attı. Bir diğeri ise, “Black Mirror bölümleri her geçen gün daha anlamlı hale geliyor.” şeklinde yorum yaptı.

YENİ ÖZELLİKLER KAPIDA

Göz izleme aracı, Apple’ın bu hafta duyurduğu birçok yeni erişilebilirlik özelliğinden biriydi. Teknoloji devinin duyurduğu yeni özellikler arasında, firmanın hareket halindeki araçlarda yolcuların hareket rahatsızlığını azaltabileceğini söylediği bir özellik de vardı.

Apple, araştırmaların hareket hastalığının genellikle kişinin gördükleriyle hissettikleri arasındaki duyusal çatışmadan kaynaklandığını gösterdiğini söyledi.

Bununla birlikte, aracın hareketindeki değişiklikleri temsil etmek üzere ekranın kenarlarına animasyonlu noktalar yerleştiren yeni Araç Hareketi İpuçları özelliği, duyusal çatışmayı ve dolayısıyla hareket rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir başka yeni özellik ise, işitme engelli veya işitme güçlüğü olan kişilerin müziğin sesiyle titreşen müziği deneyimlemelerini sağlamak için iPhone’daki cihazdaki titreşimleri çalıştıran Music Haptics’tir.

Apple ayrıca, konuşmalarını etkileyen rahatsızlıkları olan kişilere kısayollar konusunda yardımcı olmak için kullanıcıların sanal asistan Siri’ye özel ifadeler atamasına olanak tanıyan yeni konuşma özellikleri de sunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x